Yazının orijnal metni için tıklayın.

Davis California Üniversitesi (University of California, Davis) uzmanları 1980li yıllardan sonra ilk defa yeni şaraplık üzüm cinsi geliştirdiklerini duyurdu. Üç kırmızı ve iki beyaz üzümden oluşan beş yeni  asma türünün California da üreticilere yılda 100 milyon dolardan fazla zarar veren yaprak yanıklığı (Pierce’s disease-Xylella fastidiosa ) hastalığına dayanıklı olduğu belirtildi.

Bu beş yeni türün yüksek kaliteli şarap yaptığı söyleniyor.

Üç kırmızı tür camminare noir, paseante noir ve errante noir olarak adlandırıldı.

Camminare noir,  cabernet sauvignon ve petite sirah özelliklerini taşıyor. Napa ve Davis te bu üzümden üretilen şaraplar birçok tadımda yüksek not aldı. Tadım notları ise şu şekilde:  koyu kımızı mor renk, parlak kırmızı meyve , ahududu kiraz olgun tanik, çok yoğundan ziyade zarif. Bu çeşit yüzde 50 petite sirah yüzde 25 cabernet sauvignon barındırıyor.

Paseante noir  ise Zinfandel e benziyor. Tadım notları: orta koyu kırmızı  ve morumsu renk, orman meyveleri pastası, siyah zeytin , bitkisel, kahve, cabernet gibi bitkisel tatlar, damakta yuvarlak, ortalama tanenli yumusak bitimli.

Bu tür de yüzde 50 zinfandel, yüzde 25  petite sirah and yüzde 12.5  cabernet sauvignon barındırıyor.

Errante noir diğer bir kımızı tür. Daha cabernet e yakın ve harmanlama için ideal bir üzüm. Tadım notları: koyu kırmızıya çalan mor renk ,  baharat ve topraklı yoğun meyve aromaları yanında erik, yoğun zengin dengeli tanen.

Bu tür yüzde 50 sylvaner ve yüzde 12.5 cabernet sauvignon, yüzde 12.5  carignane ve yüzde 12.5  chardonnay barındırıyor.

  

İki beyaz çeşit ise ambulo blanc ve caminante blanc.

Ambulo blanc sauvignon blanc a benziyor. Temecula, Sonoma ve Napa nehri boyunca test edildi. Tadım notları: açık renk, narenciye, kireç, tropikal, bektaşi üzümü, altın lezzetli elma lezzetleri; parlak meyve, hafif acı, dokulu

Bu tür yüzde 62.5 cabernet sauvignon, yüzde 12.5 carignane ve yüzde 12.5 chardonnay barındırıyor.

Caminante blanc sauvignon blanc ve chardonnay in karakterlerini taşıyor. Davis te yapılan şaraplar iyi sıralamalar elde ettiler. Ojai ve Napa’daki  yanık yaprak saha denemeleri sürüyor. Tadım notları :açık saman-altın rengi, elma-kavun, çiçek aromaları, ananas, yeşil elma, sulu, uyumlu, dengeli. Bu tür yüzde 62.5 cabernet sauvignon, yüzde 12.5 chardonnay ve yüzde 12.5 carignane barındırır.

http://www.winemag.com/gallery/7-wine-faults-to-look-for/ Dikkat edilecek 7 Şarap Hatası

Şarabı içmek  ve ya geri göndermek konusunda karar vermenize yardımcı olmak için Somelye Michael Madrigale ye bize yardımcı olmasını rica ettik. İyi haber, kötü şişeler oldukça nadir. Madrigale nin  bir gecede açtığı yaklaşık 150 şişe şarabın  içinde genelde bir tanesi lavaboyu boyluyor. 

İşte, sizin şarabın akıbetini de nasıl söyleyebilirsiniz:

Mantar
Uyarı işaretleri: Islak karton, ıslaka gazete kağıdı ve ya ıslak köpek kokusu
Sebebi: TCA(2,4,6-trichloroanisole) adındaki kimyasal bileşik. Islak zemin ve ya mantarlarda bulunabilir.
Karar: Geri gönderin
Düz
Uyarı işaretleri: Tamamen düz,aromasız ve tatsız
Sebebi: Şarap genç olabilir , ya da şarap yeni nakliye edilmiş ve nakliye sırasında çok sarsılmış olabilir.
Karar: Madrigale ‘açıldıktan bir gün sonra daha iyiye gidebilir ‘ diyor.’Şarap yaşayan soluyan bir şeydir. Ona bir şans verin’
Çok Eski
Uyarı işaretleri: Olgunlaşmış şarapta orman kokularının arzu edilebilir olduğunu biliyoruz, fakat sadece keskn ıslak mantar kokuları geliyorsa, zamanını geçirmiş demektir. Ölü bir şarap ölü ve tek boyutlu tat ve his verecektr.
Sebebi: Çok fazla tutmuşsunuz
Karar: Geri gönderin
Okside
Uyarı işaretleri: Madrigale ‘Beyaz şaraplarda bozulmuş karamela aroması , kırmızı şaraplarda bulyon küpü ya da -evet- kusmuk’ diyor.Diğerleri:Saman sarısı ve ya acık sarı olması gerek şarabın portakal rengi olması, yakın zaman hasat şaraplarda koyu kahverengin görülmesi
Sebebi: Şarap yapımı esnasında  ya da hatalı mantar yüzünden havayla çok fazla temas etmei ,
Karar: Eğer çok yoğunsa şarabın tüm aromalarını perdeleyecektir geri gönderin, eğer hafif ise biraz tadıp (güvenlidir) beğenip beğenmeyeceğinizi görün. Bazı insanlar özellikle hafif okside olmuş şaraptan hoşlanırlar der Madrigale
İndirgenmiş
Uyarı işaretleri: Sülfür, yanık kibrit, yanık laastik
Sebebi: Oksidasyonun tersine, şarap , yapımı sırasında yeterli havayla temas etmediği için olur.
Karar: Duruma göre, Madşgale (1982 ve öncekş) bir ve ya iki bakır amerikan peni le havalandırılırsa şarap tedavi olablir der. Bakır fermentasyon sırasında oluşan iğrenç sülfür dioksit  bileşenini öldürür.
Sülfür Bozulması
Uyarı işaretleri: Şarapı kokladığınızda  boğazda ve burunda diken batımış hissi veren çürük yumurta kokusu,
Sebebi: Kükürdioksit şarabın bozulmasını önler fakat fazlası şarabı etkiler.
Karar: Duruma göre, Madşgale (1982 ve öncekş) bir ve ya iki bakır amerikan peni le havalandırılırsa şarap tedavi olablir der. Bakır fermentasyon sırasında oluşan iğrenç sülfür dioksit  bileşenini öldürür.
Bret
Uyarı işaretleri: Ahır, yara bandı, ve ya soyunma odası dolabı kokuları
Sebebi: Brettanomyces adlı doğal mayanın varillere gelir, ahşapta ürer. Zamanla şarabın tadını gölgeler.
Karar: Brett düşük dozlarda iyidir. Madrigale ye göre araba komplex bir yapı sağlayabilir.Ama sadece Brett tadını oluyorsanız geri gönderin